Na czym polega praca laboratorium fizykochemicznego?
Badania żywności są obowiązkowym etapem jej produkcji, specjalistycznym testom poddawane są nie tylko wyroby gotowe, ale też i substraty. Zadaniem laboratorium fizykochemicznego jest przeprowadzenie dokładnych badań żywnościowych przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury oraz urządzeń pomiarowych.
Wynik przeprowadzonych badań świadczyć będzie o jakość testowanego produktu, co z kolei da jednoznaczną odpowiedź na to czy jest on np. wyrobem odpowiednim do spożycia przez konsumentów.
Efekty działań laboratorium fizykochemicznego
Nowoczesne technologie pozwalają na dokonanie profesjonalnych pomiarów fizykochemicznych, których wynik odnosić będzie się do zawartości obecnych w testowanym produkcie składników odżywczych i nie tylko. Oprócz tego badania fizykochemiczne wskazać mogą ilość zanieczyszczeń i pozostałości substancji szkodliwych w żywności (np. pestycydów, mykotoksyn, metali ciężkich).
Testy analiz fizykochemicznych są w stanie określić typ alergenów znajdujących się w żywności a także antybiotyków i substancji ulepszających.
Wśród popularnych technologii badawczych wykorzystywanych przez laboratoria fizykochemiczne wyróżnić można:
- analizę fizykochemiczną składników odżywczych,
- chromatografię gazową z zastosowaniem kilku detektorów, określaną skrótem GC,
- chromatografię cieczową, określaną skrótem HPLC.
Decydując się na skorzystanie z usług laboratorium fizykochemicznego, warto jest wybrać takie, które posiada akredytację, co świadczy o wysokiej jakości świadczonych usług oraz dużej dokładności przeprowadzonych badań żywności.